10 stvari o mini računalima koje biste trebali uzeti u obzir prije kupnje
Ako kupujete novo stolno računalo, možemo reći da ima smisla razmisliti i o novim linijama mini i tiny računala koja se sve više pojavljuju na našem tržištu.
Barebones protiv Ready To Go
Obično ćete pronaći nekoliko varijanti bilo kojeg mini računala koje gledate, poput Intel NUC – najpopularnijeg izbora. Ali prije kupnje pročitajte sitnije detalje. Mini računala dolaze kao dvije vrste: Barebones i Ready To Go.
Komplet s Barebonesom uključuje kućište, matičnu ploču i procesor. Morat ćete zasebno kupiti i instalirati tvrdi disk i RAM. Naravno da su to daleko jeftinije od Ready To Go jedinica. Ako želite ponovno upotrijebiti stare dijelove računala ili kupiti određene dijelove, sustav bez karata je pravi put.
Komplet Ready To Go također uključuje tvrdi disk i RAM, kao i operativni sustav po vašem izboru. Ova vrsta mini računala spremna je za upotrebu čim je izvadite iz kutije.
Obje vrste jedinica imaju unaprijed instalirane Wi-Fi, Bluetooth, USB i druge takve dijelove.
Nema tipkovnice, miša ili monitora
Kada kupite mini računalo, dobit ćete samo mini računalo, ništa drugo. Morat ćete kupiti tipkovnicu i miša, monitor za priključivanje i zvučnike da biste dobili zvuk. Naravno, to su osnovne periferne jedinice koje će vam trebati.
Opet, možete ponovo koristiti stari monitor, tipkovnicu, miš i zvučnike sve dok su kompatibilni s mini računalom. I opet to standard kada kupujete i Desktop računalo.
Za monitore: Mini računalo ima samo mini-HDMI izlaz, pa će vašem monitoru trebati HDMI priključak. Također, provjerite isporučuje li vaše mini računalo mini-HDMI-to-HDMI kabel, inače ćete ga morati kupiti. Ako vaš monitor nema HDMI priključak, trebat će vam pretvarač HDMI-u-DVI.
Također, ako kupujete novi, potražite monitor kompatibilan s VESA-om, u slučaju da u budućnosti želite montirati svoje mini računalo na monitor.
Za tipkovnice i miševe: Ne možete koristiti staru tipkovnicu ili miša s PS / 2 priključkom. Mini računala podržavaju samo USB-ove ili Bluetooth-ove tipkovnice i miševe. Ako kupujete novo, predložio bih kupnju Bluetooth tipkovnice i miša jer se time oslobađa USB priključak na vašoj jedinici.
Što možete nadograditi, a što ne
Za razliku od Desktop PC-a, broj stvari koje možete nadograditi na mini PC-u jako je ograničen. Manja veličina znači da matična ploča nema toliko utora za različite dijelove, niti postoji fizički prostor da bi nešto dodatno moglo stati na njih. Zapravo, ako otvorite mini računalo, vidjet ćete da je savršeno spakirano i nema mjesta za ništa više.
Dakle, iako biste obično kupili Core i3 CPU sada i kasnije nadogradili na Core i7 , to nije slučaj s mini računalima. CPU se ne može nadograditi. Pa, to nije sasvim točno – tehnički biste ga mogli nadograditi ako želite malo lemljenja, ali time se poništava jamstvo i nijedan proizvođač to ne preporučuje. Osim toga, u slučaju da želite nadograditi, imalo bi smisla samo kupiti sljedeću verziju barebones kompleta, prenijeti dijelove koje možete i prodati svoje staro mini računalo na mreži.
Koje dijelove možete nadograditi ili prenijeti? Jednostavan. RAM i tvrdi disk.
RAM za prijenosno računalo, a ne za Desktop računalo
Osjećam da ovdje treba posebno spomenuti da mini računala podržavaju samo prijenosni RAM, a ne i RAM za desktop računala. RAM za prijenosno računalo manji je od radne memorije i obično košta nešto više – razlika u cijeni ipak nije velika.
Također, prije nego što kupite RAM za svoje mini računalo, provjerite koliko DIMM utora ima. Većina mini računala dolazi s dva utora, ali postoje neki koji podržavaju samo jedan utor ( pročitajte pojmove koje morate znati pri kupnji RAM-a ). Ne želite da vas zaglave tri RAM-a i nema mjesta na kojem se može smjestiti jedan od njih.
Zapravo, budite sigurni da znate koliko RAM-a stvarno trebate , kako ne biste prekomjerno trošili.
SSD diskovi: M.2 vs 2,5 “
Mini računala obično podržavaju jednu od dvije veličine za tvrde diskove: M.2 i 2,5-inčni. M.2 je samo flash pohrana, dok 2,5-inčni format omogućuje fleksibilnost između SSD-a i tradicionalnog HDD-a. Važno je da znate koji kupujete.
M.2 je nova verzija onoga što se ranije nazivalo “mSATA”. Ti su SSD-ovi nešto duži i uži od standardnih SSD-ova. Zapravo, puno izgledaju poput RAM-a. M.2 je obično nešto brži od standardnog SSD-a.
2,5-inčni pogoni su jeftiniji i dostupni u većim kapacitetima od M.2. 2,5-inčni SSD brži je od 2,5-inčnog HDD-a; ali HDD obično nudi veći kapacitet pohrane od SSD-a. Odaberite SSD ako želite brzinu i kapacitet. Odaberite HDD kad je važan kapacitet, a ne brzina.
CPU: Intel nasuprot AMD-u
Vratimo se dijelu koji ne možete lako nadograditi: procesoru. Na prednjoj strani radne površine, nova Intelova linija procesora izuzetno je superiorna u odnosu na nedavne AMD-ove ponude. Čak iu svijetu prijenosnih računala, Intel procesori obično troše manje energije i tako vam daju bolji vijek trajanja baterije. No, u svijetu mini računala stvari stoje drugačije.
Mini računala koriste iste procesore kao i prijenosna računala. Međutim, budući da vijek trajanja baterije ne zabrinjava, mala potrošnja energije odlazi natrag. A nedavno su je AMD-ovi Radeon-powered procesori za prijenosna računala pojačali u odjelu grafike, nadmašivši Intelovu ponudu po istoj cijeni.
Naravno, ne možete kupiti Intel NUC s AMD procesorom. No, nekoliko nezavisnih proizvođača koristi AMD procesore koji nude bolje performanse za igre i obradu slika. Zapravo, ako planirate koristiti mini računalo kao HTPC za svoj televizor, nekoliko stručnjaka preporučuje korištenje AMD-a preko Intel-a.
Kockanje je loša ideja
Iako su AMD-ovi procesori možda bolji od Intelovih kad je riječ o igrama, svijet mini računala još uvijek nije sjajan za igrače. Čak i moćna mini računala ne pokreću najnovije igre baš najbolje. Ako ste zagriženi igrač, predlažem da izbjegavate mini računalo jer iskustvo jednostavno neće biti dovoljno dobro da opravda ulaganje. Ako ste ležerni igrač i niste izbirljivi u postavljanju najviših dostupnih grafičkih postavki, sigurno je da će mini računalo obaviti posao.
Provjerite ima li Windows i razmotrite Linux
Barebones računala zbog svoje prirode ne dolaze s Windowsima ili Linuxima niti s bilo kojim unaprijed instaliranim operativnim sustavom. Jer nema tvrdog diska, ne?
No, čak i s mini-računalima koji nisu puki, vidjet ćete da neki dolaze s operativnim sustavom, a neki ne. To morate provjeriti prije kupnje. U opisu predmeta jasno će se navesti da li “podržava Windows” ili “dolazi s Windowsom”. Kao pravilo palca, riječ “Podržava” znači da može raditi, ali nije unaprijed instalirana.
Mini računala također savršeno rade s Linuxom, pa biste to možda trebali razmotriti. Zapravo je to bolji način ako planirate napraviti medijski centar jer je potpuno besplatan.
Provjerite veličinu i mogućnost postavljanja
Jedan od najzgodnijih dijelova mini računala je da ga male veličine čine savršenim za postavljanje iza monitora ili televizora, skriveno diskretno. Međutim, recenzije internetskih kupaca imaju nekoliko ljudi s 20-20 unatrag, koji sugeriraju da provjerite veličinu mini računala prije nego što ga kupite.
Mini računala dolaze u različitim veličinama, a količina prostora između televizora i zida možda ga ne dopušta. Slično tome, pločica za montiranje iza monitora neće stati u svaku veličinu. Zgrabite mjernu traku i provjerite prije kupnje – ne želite kasnije požaliti zbog ovoga.
Čarobne riječi koje tražite su “kompatibilne s VESA-om” – i na vašem monitoru i na vašem tihom mini računalu .
Je li pametno čekati?
Jedno pitanje koje svi imaju kad mijenjaju računalo: trebam li pričekati, dolazi li nešto bolje? Pa, što se tiče tehnologije, uvijek postoji nešto bolje.
Kao i kod bilo kojeg računala ili mobilne tehnologije, ako ste spremni pričekati više od mjesec dana, uvijek ćete naći bolju ponudu. Pitanje zapravo postaje koliko ste spremni čekati. Ako možete pričekati mjesec dana, pričekajte. Ako vam zatreba prije toga, kupite ga odmah i zaboravite na faktor žaljenja.